http://www.pbi.edu.pl/   Polska biblioteka internetowa zawiera 30 tyś publikacji;

 

http://www.polona.pl/dlibra  Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona ponad 12 tyś publikacji;

 

http://www.literatura.net.pl  można pobrać legalne książki całkiem za darmo, są też i płatne

e-booki;

 

http://www.wolnelektury.pl/katalog/  prawie 200 tytułów, darmowe lektury do których wygasły prawa autorskie; Biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi to projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej;

 

http://wolnepodreczniki.pl/   to projekt podręczników pisanych przez nauczycieli;

 

http://klp.pl Kulturalna Polska zawiera teksty literackie, pozwala wyszukiwać wg. tytułu utworu, motywu lub autora.

 

http://polonista.w.interia.pl/

Strona miłośników dobrych lektur. Większość odwiedzających stronę skorzystała z niej dzięki wyszukiwarkom ponieważ jest to jeden z najszybszych sposobów odnalezienia poszukiwanej treści. Jeśli cenisz czas nie powinieneś się zawieść;

 

http://www.twojebook.net z tej strony można pobierać za darmo;

 

http://www.iik.pl Internetowe Imperium Książki - elektroniczne książki do pobrania za darmo.

 

E - CZASOPISMA

Biblioteka w szkole

http://www.bibliotekawszkole.pl/

CHARAKTERY

http://www.charaktery.eu

 

EDUKACJA I DIALOG

http://www.eid.edu.pl/

 

PORADNIK BIBLIOTEKARZA

http://poradnikbibliotekarza.pl

 

ŚWIAT NAUKI

http://www.swiatnauki.pl/

"Świat Nauki" jest polską edycją "Scientific American", znanego i cenionego na całym świecie miesięcznika popularnonaukowego o ponad 160-letniej tradycji, wydawanego w 18 wersjach językowych i w łącznym nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, technikach i technologiach. Jego autorzy będący niekwestionowanymi autorytetami, częstokroć laureatami Nagrody Nobla (132 do jesieni 2006 roku), w atrakcyjny i przystępny sposób piszą o swoich osiągnięciach i tajnikach warsztatu badawczego, pokazują znaczenie nauki w postępie cywilizacyjnym i jej związki z życiem codziennym. Nie ma dziedziny ani formy dziennikarskiej, która byłaby w nim pomijana.

 

WIEDZA I ŻYCIE

http://www.wiz.pl/

 

"Wiedza i Życie" jest pismem popularnonaukowym. Pokazuje życie na wiedzy oparte i wiedzę wyrastającą z życia. O złożonym świecie i najnowszych odkryciach pisze językiem prostym i zrozumiałym. Ukazuje się od 1910 roku – regularnie jako miesięcznik od 1926 roku. Jest najstarszym czasopismem (najdłużej wychodzącym) spośród wydawanych dzisiaj w Polsce.

 

 

 

 

WIRTUALNE MUZEA

Teraz możemy  zwiedzić  muzeum bez konieczności wychodzenia z domu.

Wirtualne muzea to kolekcja artefaktów w cyfrowym zapisie oraz informacji dotyczących danej dziedziny lub przedmiotu. Zbiór może zawierać obrazy, rysunki, zdjęcia, diagramy, wykresy, nagrania audiowizualne, artykuły, transkrypcje wywiadów oraz wiele innych materiałów, które można zapisać na serwerze danego muzeum wirtualnego. Takie muzea nie mają żadnych ograniczeń w porównaniu do muzeów tradycyjnych. Tym samym, mogą zaoferować znacznie więcej. Wykorzystują one najnowsze technologie informacyjne, które umożliwiają zamieszczenie w Internecie elektronicznych obrazów przedmiotów i zabytkowych miejsc. W niektórych muzeach spotkamy wirtualne panoramy 360°, które stwarzają złudzenie bezpośredniego przebywania w centralnym miejscu obserwacji. Oglądamy dzięki nim przestrzeń wokół siebie w zakresie 360° z wrażeniem perspektywy. Możemy sterować wyświetlanym obrazem, aby przyjrzeć się dokładniej jego wybranym fragmentom.

Cybermuzea mogą funkcjonować on-line będąc niezależną jednostką istniejącą tylko w Internecie lub być odzwierciedleniem istniejących muzeów tradycyjnych. W drugim przypadku często prezentowane przez nich ekspozycje są poszerzane o dodatkowe informacje, zdjęcia lub filmy. W Internecie nie istnieje, bowiem problem braku przestrzeni. W ten sposób można tu zobaczyć niekiedy więcej niż w muzeum tradycyjnym np. poprzednie pokazy i wystawy lub dodatkowe retrospekcje dotyczące autora danego dzieła. Co więcej, niektóre wirtualne muzea oferują różnego rodzaju quizy, gry i zabawy dydaktyczne zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Osoba, która jest zainteresowana danymi zbiorami zaprezentowanymi w Internecie może zostać zachęcona do odwiedzenia muzeum „w realu”. Z kolei, osoba, która odwiedziła muzeum tradycyjne ma okazję poszerzyć swoją wiedzę uzupełniając ją wizytą  w muzeum wirtualnym. Istnieje także możliwość zakupienia pamiątek on-line.

 

W Internecie zaczyna przybywać również coraz więcej nietypowych muzeów. Znajdziemy tu m.in. muzeum tosterów, mikserów elektrycznych, chusteczek odświeżających, odkurzaczy, diod L.E.D., zszywaczy, tatuaży czy tak osobliwych jak muzeum liczników odwiedzin stron internetowych.

 

Oczywiście, należy pamiętać, że mimo zalet, jakie posiadają muzea w cyberprzestrzeni, nie oddadzą one specyficznej atmosfery, jaką może nam zapewnić jedynie wizyta w muzeum tradycyjnym. Ponadto, zdarza się, że niektóre ekspozycje wirtualne nie mogą pochwalić się doskonałą jakością zdjęć i filmów lub wystarczająca liczbą informacji na temat eksponatów. Stanowią one jednak doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych i innych ludzi niemogących z jakiegoś innego powodu opuszczać swojego miejsca zamieszkania. W tym przypadku, mogą być alternatywą dla muzeów tradycyjnych. Pamiętajmy jednak, że nie zastąpią osobistego kontaktu ze sztuką.

 

 

 

 

Wybrane muzea wirtualne:

 

Muzeum Historii Polski

http://www.muzhp.pl/szukaj.html

Co prawda, w Internecie nie zamieszczono wszystkich zbiorów muzeum w cyfrowym zapisie, ale znajdziemy tu wirtualną ekspozycję wystawy „Odważmy się być wolnymi” ukazującą polityczne i społeczne uwarunkowania w czasie zaborów, które zdecydowały o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Wystawa została zaprezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2006 roku. W związku z tym, że była dostępna dla zwiedzających jedynie przez miesiąc, muzeum postanowiło przenieść jej zbiory do sieci. Jednym z najbardziej interesujących eksponatów jest pamiętnik legionisty. Niektóre jego fragmenty zostały zeskanowane i można je obejrzeć w ramach wirtualnej wystawy.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego

http://1944.wp.pl/

Wirtualne muzeum Powstania Warszawskiego jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w naszym kraju. Jest oceniane,  jako jedno z najlepszych wirtualnych ekspozycji na świecie. Interaktywny spacer po salach budynku pozwala na szczegółowe zapoznanie się z eksponatami, filmami, mapami oraz galeriami zdjęć. Po muzeum oprowadza zwiedzających przewodnik, który opowiada o historii rozgrywającej się w 1944 roku. W związku z tym, że duża część ekspozycji została wykonana w technice 3D istnieje możliwość obejrzenia interesujących nas przedmiotów ze wszystkich stron,  co nie było by możliwe w przypadku wizyty w muzeum tradycyjnym. Podczas wizyty w tym wirtualnym muzeum, możemy kierować kamerą, która przeprowadzi nas po jego ścieżkach. Każda osoba może wybrać najbardziej interesujący ją temat lub eksponat, obejrzeć go i uzyskać szczegółowe informacje. Może także uzupełnić opis o dodatkowe szczegóły, które zostaną potem zweryfikowane przez historyków muzeum. Ponadto, można tu znaleźć encyklopedię powstańczą jak również artykuły, fora i czaty umożliwiające dyskusję na temat poszczególnych ekspozycji. Można także wysłuchać niepublikowanych wcześniej wspomnień powstańców. We wnętrzach muzeum nagrano także scenki ilustrujące przebieg powstania.

 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W BISKUPINIE

http://www.biskupin.pl/asp/intro.asp

Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Rekonstrukcje te są cyklicznie wymieniane na nowe w związku z potrzebą ich aktualizacji w wyniku dokonania nowych ustaleń naukowych. Oprócz rekonstrukcji w Biskupinie znajduje się muzeum, a w każdym trzecim tygodniu września odbywa się tam festyn biskupiński, obejmujący prezentacje eksperymentalne i pokazy odtwórcze.

 

MUZEUM MIKOŁAJA KOPERNIKA WE FROMBORKU

http://www.frombork.art.pl

Muzeum założone zostało w 1912 roku przez kanonika Eugena Brachvogla. Pierwsza sala wystawowa powstała na Wzgórzu Katedralnym w tzw. Wieży Kopernika. Po II wojnie światowej muzeum ponownie zaistniało 5 września 1948 roku, kiedy w kanoniach wewnętrznych otwarto ekspozycję muzealną poświęconą Kopernikowi. Odbudowa muzeum trwała do roku 1973. W tym też roku w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej powstało planetarium. W roku 1975 roku muzeum uzyskało samodzielność.

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY

http://www.muzeumzabawek.eu/mziz

Jest największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Na 631 m kwadratowych powierzchni wystawienniczej prezentujemy kilka tysięcy eksponatów. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, lalki Barbie, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną i marionetki teatralne. Dokładamy wszelkich starań, aby zwiedzanie Muzeum było dla dzieci niezwykłą przygodą, stąd wystawy interaktywne, których młodzi odkrywcy historii zabawek mogą nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć eksponatów. Podczas zwiedzania dzieci mają także okazję pobawić się w kąciku zabaw, a latem także na dziedzińcu Muzeum. Kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych. Codziennie w południe z wieży zegarowej muzeum „wylatuje" świętokrzyska Baba Jaga, wyrzeźbiona przez Arkadiusza Latosa, a zamontowana na wieży przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego.

 

Muzeum Dobranocek PRL-u

http://www.muzeumdobranocek.pl/index2.htm

Na stronie znajdziemy mnóstwo wspomnień związanych z bajkami wyświetlanym w czasach PRL – u. Można tu zobaczyć m.in. Bolka i Lolka, Krecika, Jacka i Agatkę, Koziołka Matołka oraz Gąskę Balbinkę. Każdy z bohaterów słynnych wieczorynek ma tutaj własną salę, w której prezentowane są  eksponaty związane z poszczególnymi postaciami.

 

MUZUM HYMNU NARODOWEGO W BĘDOMINIE

http://www.muzeum.narodowe.gda.pl/mod.php?dz=39

Oddział zamiejscowy Muzeum Narodowego w Gdańsku, znajdujący się w Będominie na Kaszubach. Muzeum ulokowano w dworze szlacheckim, należącym w latach 1741 - 1783 do rodziny Wybickich. Tam urodził się Józef Wybicki, twórca Mazurka Dąbrowskiego, hymnu państwowego Polski.

 

MUZEUM MOTORYZACJI I TECHNIKI

http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl

Muzeum od lat 80-tych zaczęło systematycznie rekonstruować samochody tak, aby mogły o własnych siłach się poruszać. Muzeum Motoryzacji otworzono  w 1995 r., w Otrębusach pod Warszawą. Obecnie wśród zbiorów znajduje się ok. 300 zabytkowych pojazdów. Wśród eksponatów są samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, samoloty, wózki dziecięce, rowery, motocykle, a także sprawne czołgi.

 

MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH - WIELICZKA

http://www.muzeum.wieliczka.pl

 

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest jednym z największych muzeów górniczych Europy.

Posiada dwie ekspozycje stałe:

Ekspozycja podziemna zlokalizowana na III poziomie zabytkowej kopalni soli w Wieliczce (na głęb.

135 m.), wpisanej w 1978 r. na pierwszą Międzynarodową Listę Dziedzictwa Kulturalnego  i Przyrodniczego UNESCO, uznanej w 1994 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej za Pomnik Historii.

Ekspozycja na powierzchni znajduje się w średniowiecznym Zamku Żupnym stanowiącym siedzibę zarządu żupy, saliny od końca XIII w. do 1945 r., odrestaurowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki i Muzeum z przeznaczeniem dla potrzeb Muzeum, jako spadkobiercy historycznych tradycji kopalń wielicko-bocheńskich.

 

WIRTUALNA WYCIECZKA PO BUDYNKU SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

http://wycieczka.senat.edu.pl

Strona zawiera historię polskiego parlamentaryzmu, historię budynków.

 

 

 

Logic Games

 

Sieciaki

 

Matematyczne ZOO

 

Platforma e-learningowa MATMAG.PL

 

KHANACADEMY.PL

 

Zadania graficzne z Logo

 

Chodzenie po labiryncie

 

Puzzle online

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Armii Krajowej w Milanówku

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony