BIBLIOTEKA ZAPRASZA

Biblioteka szkolna to miejsce przyjazne każdemu uczniowi.  Panująca tu atmosfera daje dzieciom możliwość wyciszenia się i odreagowania od codziennych problemów.

Tutaj zawsze znajdzie się czas, aby porozmawiać z uczniem o jego zainteresowaniach, planach, nastrojach, ważnych dla niego wydarzeniach.

Głównym celem pracy biblioteki szkolnej jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz wskazywanie uczniom źródeł informacji,  przygotowanie  do samodzielnego wyszukiwania informacji i ich wykorzystywania.

Oferujemy naszym czytelnikom:

bogaty księgozbiór literatury pięknej polskiej i obcej,

lektury  szkolne,

literaturę popularnonaukową,

księgozbiór podręczny: encyklopedie i słowniki ogólne oraz specjalistyczne, z których można korzystać na miejscu, w wydzielonym kąciku czytelniczym,

czasopisma.

ILONA  ŁUKASZEWICZ

GABRYSIA  CHMIELECKA

„DWÓJKA”  CZYTA

Nasza szkoła kolejny już rok promuje czytelnictwo uczestnicząc w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Jednym z działań w ramach tej akcji jest udział w dniu głośnego czytania.

W Polsce Dzień Głośnego Czytania obchodzimy29 września. Święto to zostało ustanowione w roku 2001 przez Polską Izbę Książki.

W tym roku, w dniach od 1.10. do 04.10. działaliśmy pod hasłem „Starsi koledzy czytają młodszym”. Chętni uczniowie z klas 5-8  czytali wybrane przez bibliotekarza i nauczycieli lektury dzieciom z klas 1 - 4 oraz w świetlicy szkolnej. Młodzież z klas 7-8 kontynuuje tę działalność w ramach wolontariatu i systematycznie czyta młodszym kolegom w świetlicy i w klasach młodszych.

Te działania mają ogromne znaczenie. Nie od dziś, bowiem wiadomo, że nic tak nie rozwija wyobraźni, nie poprawia pamięci i nie wzbogaca słownictwa u dzieci, jak  czytanie. Książka może stać się jednym z istotnych elementów sprzyjających rozwojowi nastolatka. może podtrzymywać i kształtować prawidłowe relacje między rodzicami a ich dorastającym dzieckiem.

Czytajmy więc dzieciom jak najczęściej!

20181004_135524jpg [300x225]

NOWOŚCI LISTOPAD 2018

Cukierku, ty łobuzie!

Kapelusz Pani Wrony

Dziewczynka z parku

Dziewczynka tańcząca z wiatrem

Mali Bohaterowie

Regulamin Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania

Czytanie to moja pasja

I. Cele konkursu:

° promocja czytelnictwa,

° budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą,

° stworzenie możliwości prezentacji własnych,

° kształtowanie umiejętności pięknego czytania,

° uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.

II. Zasady uczestnictwa

° w konkursie biorą udział uczniowie klas  II i III

° uczniowie wytypowani są przez wychowawcę w wyniku eliminacji klasowych, trzy osoby z klasy, uczestnicy konkursu zobowiązani są do przygotowania fragmentu wybranej książki, następnie uczestnicy przeczytają wylosowany fragment książki:  klasy drugie: „Calineczka”;   klasy trzecie:  „Mikołajek”.

III. Przebieg konkursu

Przebieg konkursu jest dwuetapowy:

I. etap – eliminacje klasowe do dnia  24.X.

II. etap – konkurs międzyklasowy   klasa 2 B i 3 B - 25. X  na 6 godz. lekcyjnej

klasy 2 A i 3 A - 26.X. na 2 godz. lekcyjnej.

IV. Kryteria oceny

Podczas czytania ocenie podlegać będzie:

° płynność,

° bezbłędność czytania,

° wyrazistość/głośność

° dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.

max. ilość punktów - 5

V. Nagrody: dyplomy i książki.

„Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości”

Informacja o  pracy biblioteki szkolnej w pierwszym półroczu 2018/2019

dsc09612jpg [300x225]dsc09605jpg [300x225]

Dzięki dobrej współpracy z wychowawcami, nauczycielami języka polskiego, Samorządem Uczniowskim i Świetlicą wszystkie zaplanowane przez bibliotekarza zadania na pierwsze półrocze zostały wykonane a zamierzone efekty osiągnięte. W tym półroczu wyraźnie wzrosło zainteresowanie czytelnictwem. Średnio bibliotekę odwiedzało 30 uczniów dziennie. Z kącika czytelniczego, mimo ograniczonych możliwości lokalowych, korzystało ok. 15 uczniów na każdej przerwie.

Dnia 21 i 22 stycznia po raz pierwszy bibliotekę odwiedzili uczniowie klas pierwszych. Zapoznali się oni z zasadami obowiązującymi w bibliotece oraz wypożyczyli swoją pierwszą książkę. Na koniec zajęć bibliotecznych każdy uczeń został obdarowany zakładką do książki. Zakładki te wykonali uczniowie klasy 4c pod kierunkiem p. Renaty Fronczak. Dziękujemy im bardzo a pierwszakom życzymy miłej lektury.

sowa.png [150x226]

ZASADY POSZANOWANIA KSIĄŻEK:

MYJ  RĘCE  PRZED  CZYTANIEM.

NIGDY NIE CZYTAJ PRZY JEDZENIU.

NIE ZAGINAJ ROGÓW, NIE PISZ I NIE RYSUJ W KSIĄŻCE.

ZAZNACZAJ ZAKŁADKĄ PRZERWĘ W CZYTANIU.

KSIĄŻKI PRZECHOWUJ W SZAFCE LUB NA PÓŁCE.

PROŚBY KSIĄŻKI:bibl.png [181x134]

NIE PISZ I NIE RYSUJ TUSZEM NA MYCH KARTKACH, BOWIEM WKRÓTCE BĘDĘ NIEWIELE WARTA.

NIE ZAGINAJ ROGÓW, UŻYWAJ ZAKŁADKI,
NA PÓŁCE MNIE STAWIAJ, DBAJ O ME OKŁADKI.

KIEDY MOJE KARTKI WYRWIESZ I WYRZUCISZ,
WIEDZ, ŻE WTEDY NIGDY DO NICH NIE POWRÓCISZ.

GDY ZE STAROŚCI ZACZNĘ SIĘ ROZLATYWAĆ,
SPRÓBUJ MNIE NAPRAWIĆ, POSKLEJAĆ, POZSZYWAĆ.

NIE CZYTAJ, GDY JADASZ, NIE BRUDŹ MNIE RĘKAMI, TO CI BĘDĘ SŁUŻYĆ CAŁYMI LATAMI!

Biblioteczka Rodzica

Konkurs pięknego czytania